1nowel.jpgkarmelka_puchar.pnglistopad.pngmarsz.pngslubowanie.png

Majdanek – niemiecki obóz śmierci – oczami uczniów z Gimnazjum nr 2

Przesłanie wyrażone słowami Franciszka Fenikowskiego wypełnia młodzież z klas III A i III B Gimnazjum nr 2 w Lubartowie, zwiedzając Muzeum na Majdanku w Lublinie w dniu 16 październiku 2018r. pod opieką p. Małgorzaty Machnikowskiej i p. Urszuli Dobosz-Chruścik.

Majdanek – niemiecki obóz śmierci – to Muzeum Martyrologii, gdzie śmierć poniosło około 80 tysięcy ofiar. Z wielką uwagą i zainteresowaniem młodzież poznawała historię obozu, miejsce naznaczone cierpieniem i śmiercią tysięcy więźniów.

Uczniowie poznawali drogę męczeństwa ofiar od przybycia transportu więźniów - przez łaźnie, komory gazowe, baraki aż po piece krematoryjne - do tragicznej śmierci. Szczególne wrażenie zrobiły pamiątki po ofiarach: zdjęcia, pasiaki, naczynia, przybory toaletowe czy niezliczone ilości butów, a także rzeźby - Żółw, Jaszczur czy Kolumna Trzech Orłów - wykonane przez więźnia Marię Albina Bonieckiego. Kolumna Trzech Orłów to symbol więźniów (dzieci, kobiet i mężczyzn) oraz symbol ich wiary w zwycięstwo. Na koniec przy Mauzoleum uczciliśmy pamięć pomordowanych w obozie. Ta lekcja historii na długo pozostanie w pamięci.

Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, które podziwialiśmy, spacerując uliczkami w promieniach jesiennego, ciepłego słońca w kierunku Zamku Lubelskiego, gdzie zwiedziliśmy Kaplicę Trójcy Świętej, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Uwagę zwraca wnętrze Kaplicy całe pokryte freskami łączącymi elementy kultury wschodniej i zachodniej Europy.

Po niezwykle bogatej lekcji i doświadczeni nowymi przeżyciami wróciliśmy do naszego Lubartowa.

Urszula Dobosz-Chruścik

Free Joomla Lightbox Gallery
Copyright 2016©