1nowel.jpgkarmelka_puchar.pnglistopad.pngmarsz.pngslubowanie.png

100 lat niepodległej Polski

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ważność wydarzenia podkreśla okolicznościowa gazetka ścienna znajdująca się w części gimnazjalnej naszej szkoły. Przedstawia ona Polaków, którzy bezpośrednio przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Do nich należy jeden z najważniejszych bohaterów polskiej historii - Józef Piłsudski – wielki bohater i człowiek. Był on gorącym patriotą, dla swojego kraju zrobiłby wszystko. Troszczył się o interesy Polski w świecie. Był także wybitnym dowódcą wojskowym, najprawdopodobniej sam zorganizował i poprowadził uderzenie znad Wieprza podczas Bitwy Warszawskiej. Zyskał szacunek i uznanie milionów Polaków.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Urszula Dobosz-Chruścik

Copyright 2016©