1nowel.jpgkarmelka_puchar.pnglistopad.pngmarsz.pngslubowanie.png

Multimedialna podróż historyczna

W piątek 7 września 2018 roku klasy trzecie oddziałów gimnazjalnych oraz klasy młodsze ze Szkoły Podstawowej nr 3 brały udział w projekcie realizowanym z inicjatywy Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Odwiedziliśmy Mobilne Muzeum Multimedialne, które gościło na rynku przed ratuszem w Lubartowie.

Najpierw zagraliśmy w plenerową grę planszową „Poznaj II RP”, gdzie zadaniem uczestników było przemieszczanie się na wielkiej planszy i poznanie sylwetek wielkich Polaków. Aby dojść do wybranych punktów, należało udzielić odpowiedzi na pytanie, ale przedtem wsłuchać uważnie tekstu ze wskazówką. Gdy skończyliśmy zabawę, mogliśmy „zrobić sobie zdjęcie” z ojcami niepodległości: Józefem Piłsudskim, Ignacym Janem Paderewskim, Wojciechem Korfantym, Romanem Dmowskim, Ignacym Daszyńskim oraz
z Wincentym Witosem w budce do tego dostosowanej. Gdy skończyliśmy, udaliśmy się do mobilnego muzeum, Jego ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, wiele miejsca poświęcono wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. Podczas zwiedzania wybraliśmy się w wirtualną podróż po historii niepodległej Polski, śledziliśmy sukcesy Polaków w sferze kultury, sportu, gospodarki, uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji, np. o tym, że to Polak wynalazł lampę naftową czy też „łazik” na księżyc oraz poznaliśmy sławnego polskiego „ojca internetu” Paula Barana. Specjalny stół interaktywny ukazał nam dokonania wybranych postaci i wydarzenia, które znacząco wpłynęły na budowanie Polski niepodległej. Holograficzne urządzenia pozwoliły zobaczyć niezwykłe trójwymiarowe obrazy bezcennych skarbów-symboli polskiej tożsamości narodowej, a wśród nich insygnia władzy królewskiej. Słuchaliśmy muzyki z poprzedniego stulecia, oglądaliśmy fragmenty przedwojennych filmów. Poznaliśmy sylwetki wielu wspaniałych Polaków, np. pierwszą zdobywczynię złotego medalu olimpijskiego oraz królową kina niemego w Hollywood. Gdy skończyliśmy oglądać multimedialne tablice, mogliśmy odbić sobie na pamiątkę godło Polski z różnych okresów historycznych. Na koniec wizyty wpisaliśmy się do księgi upamiętniającej 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Moim zdaniem nauka poprzez zabawę jest bardziej atrakcyjna i zachęca do pogłębiania wiedzy historycznej. Ta wystawa uświadomiła mi, że powinniśmy być dumni z dokonań naszych przodków, wielkich Rodaków i doceniać ich wkład w rozwój świata. Kończąc, posłużę się znanym mottem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Bartosz Marzec z klasy IIIb

Free Joomla Lightbox Gallery
Copyright 2016©